Predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre pastoráciu v zdravotníctve biskup Milan Lach sa obracia s výzvou na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Roberta Fica a na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva. Výzvu podporilo niekoľko opozičných politikov.
„Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery,“ uviedol.
Lach: Namiesto riešenia problémov sme svedkami arogancie moci
Podľa biskupa Lacha, ktorý je prešovským pomocným biskupom, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. Z týchto dôvodov sa biskup Lach obracia s naliehavou výzvou na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Roberta Fica a na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva, vyjadrené v dokumentoch práve prebiehajúcej celoštátnej iniciatívy, a okamžite zastavili zastrašovanie tých, ktorým jasne leží na srdci dobro pacienta a ich profesijná povinnosť a česť.
Zároveň sa obrátil na „predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky: v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!“
Figeľ: Migranti sú zástupný problém
KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa považuje súčasné slovenské zdravotníctvo za choré. „Je napadnuté rakovinou korupcie a nezodpovednosti na najvyšších úrovniach. Ak tisíce ľudí v priebehu roka predčasne zomierajú pre nedostatočnú, neúplnú či oneskorenú starostlivosť, je to neprijateľné, ba trestuhodné,“ povedal s tým, že kolabujúce zariadenia sú zadlžené, zdravotné sestry a pracovníci nedostatočne odmeňované za odvedenú prácu. Pacienti musia neprimerane dlho čakať na potrebné ošetrenia a operácie, lekári sú zaťažení byrokraciou.
„Tento stav volá po ozdravení pomerov na všetkých úrovniach. KDH vyzýva premiéra, aby neriešil prednostne situáciu s migrantmi v Nemecku, lebo je to zástupný problém, ale osobne sa zasadil pre potrebné zlepšenia v zdravotníctve vrátane riešenia požiadaviek oprávnených zdravotných sestier,“ vyhlásil Figeľ.
Článok nájdete na pravda.sk