Támadás a demokrácia ellen

Támadás a demokrácia ellen – Ján Figel kultúráért és nyelvi sokszínűségért felelős korábbi EU-s biztos Magyarországért ❗

EUReporter, 2022. március 15.

Az európai demokratikus folyamatokat meg kell védeni és tiszteletben kell tartani. Nem engedhető meg, hogy bármilyen forrásból támadják azokat, és nem terjedhet át az egész kontinensre, ha a demokráciát felforgatják a magrégiókban. Zavarba ejtő módon éppen ilyen támadásoknak lehetünk tanúi, amikor külföldi elemek avatkoznak be közvetlenül Lengyelországban és Magyarországon, miközben Európa-szerte is lobbi-, PR- és befolyásolási műveleteket folytatnak, amelyek Varsót és Budapestet célozzák. Ezen tevékenységek célja a demokrácia aláásása, valamint a lengyel és a magyar szavazóbázis felforgatása – írja Jan Figel, volt EU-biztos és különmegbízott.

A közelmúltban a nyilvánosságban széles körben elterjedt tudósítások Lengyelországot és Magyarországot pécézik ki kormánypártjaik konzervatív és katolikus-tradicionalista beállítottsága, azaz a politikai jobboldalhoz tartozásuk miatt. Az ilyen külső befolyásolás aláássa a lengyel és a magyar szavazók választását, miközben csökkenti az európai demokratikus politika sokszínűségét. Az az Európa, amely egy szűk tartományra korlátozza az elfogadható politikai nézetek körét, elveszíti polgárait. Még rosszabb eset, ha Európa megengedi a kívülállóknak, hogy a kontinens demokratikusan megválasztott vezetőinek legitimitását aláásva agitáljanak, valamint befolyási műveleteket indítsanak. Ez a támadásnak egy olyan formája, amely Európa többi részére is kiterjedhet. Ma Lengyelország és Magyarország állnak elsődlegesen a demokrácia elleni támadások célkeresztjében, de nem maradnak egyedüli célpontok – ha nem teszünk semmit, máshová is átterjedhet a támadás. Egy szomszédos állam, egyben Európa polgáraként hangot kell adnom aggodalmamnak.

A támadás módszerei

Számos forrás szól arról, hogy Brüsszelben, a fősodratú médiában, valamint a helyszínen Magyarországon és Lengyelországban külföldi civil szervezetek – nevezetesen a Nyílt Társadalom Alapítvány (OSF) és annak leágazásai, valamint az Amnesty International – a demokratikusan megválasztott kormányok megrágalmazását célzó programot valósítanak meg. Az OSF-hez köthető entitások Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki kormánya elleni támadásokat szerveznek agytrösztök kutatásainak és lobbitevékenységének finanszírozása segítségével, valamint újságírók költségeinek fedezésével és gondosan megválasztott háttéranyagok biztosításával. A civil szervezetek tágabb értelemben vett ipari méretű komplexumának külföldi nagykövetségeket nyomásgyakorlásba bevonó, a média rágalmaira támaszkodó, valamint az uniós adminisztrációt a Budapesttel és Varsóval való konfliktusba hajszoló jelentései arra utalnak, hogy ezek a támadások külső hatalomra támaszkodnak a magyar és a lengyel nép szándékainak meghaladása érdekében.

Az elit médiában a demokratikusan megválasztott vezetőket „nem demokratikus” vezetőknek, kormányaikat tekintélyelvűnek és korruptnak nevezik, ill. az emberi jogok megsértésével vádolják őket, továbbá az európai intézmények is kipécézik őket. Mindez nem meglepő, mivel az effajta befolyási tevékenységek azok körében a leghatékonyabbak, akik egyébként is osztoznak az OSF és hasonló szereplők elfogultságában. Ugyanezen okból kifolyólag a baloldali beállítottságú európai kormányok korrupcióját, antidemokratikus lépéseit és jogsértéseit elkerüli a cenzúra és a hasonló támadások – senki sem finanszírozza ezek nyilvánossá tételét, továbbá a hasonló gondolkodású elitek sem hajlandóak sajátjaikat elítélni.

A probléma lényege az, hogy nem európai szereplők nem kormányzati szervezeteket használnak fel nyílt politikai tevékenységre, elfogult médianarratívák finanszírozására, vagy fejtenek ki lobbit az európai intézményekben azért, hogy fellépjenek Lengyelország és Magyarország ellen, aláásva a demokratikus folyamatokat. Bármely európai vezetővel vagy kormányzattal szembeni kritika és ellenkezés jogos és üdvözlendő, azonban a nem szerves, felülről szervezett, külföldi, sőt nem európai finanszírozású kampányok olyan helyzetet teremtenek, hogy az effajta támadások végső soron elhomályosítják a lengyel és a magyar kormányok valódi népszerűségét, demokratikus legitimációját.

Megvédeni az európai demokráciát

Az európai demokrácia elleni támadások megengedése nem múlhat egy kormány politikai beállítottságán. A demokratikusan megválasztott kormányt célzó külső beavatkozásokat és destabilizációs erőfeszítéseket minden esetben el kell ítélni és lépéseket kell tenni a jelenség továbbterjedésének megakadályozására. Lengyelország és Magyarország egyaránt az európai projekt szerves részét képezik, és a konzervatív beállítottságú vezetés nem ad okot az ellenük való antidemokratikus fellépésre. Az európai demokrácia védelme érdekében nem diszkriminálhatunk.

Hagyni kell, hogy a magyarok és a lengyelek szavazatai, mint minden európai polgáré, meghatározzák országuk politikáját és irányvonalát. Külföldi, sőt nem európai elemek nem finanszírozhatnak a demokratikus akarattal szembemenő tevékenységeket, és nem büntethetik meg az európaiakat azért, mert eltérő utat választanak. Egy ilyen precedens a tágabb Európát is érinti, és vissza fog ütni azoknak, akik ma szemet hunynak efelett. Ma, az ukrajnai háború idején, tisztességesen össze kell fognunk az agresszióval szemben, és nyitottnak kell maradnunk, szolidaritásban a véres konfliktus elől a közép-európai országokba menekülő szenvedő emberek példátlan méretű tömegével.

A szerző, Ján Figel kultúráért és nyelvi sokszínűségért felelős korábbi EU-s biztos Fotó: Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

https://mandiner.hu/cikk/20220315_jan_figel_velemeny_jogallamisag_belfold_kulfold


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *