Samotna Europa – XXV Międzynarodowa Konferencja o roli chrześcijan w integracji Europy (zapowiedź)

W dniach 26-27 września 2025 roku w Krakowie odbędzie się jubileuszowa XXV Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”, tym razem pod hasłem „Samotna Europa”. Wezmą w niej udział czołowi eksperci, akademicy, politycy oraz przedstawiciele Kościołów, którzy będą debatować nad przyszłością Europy, jej bezpieczeństwem oraz nad rolą chrześcijańskiego dziedzictwa w umacnianiu spójności i stabilności Unii Europejskiej.

Konferencja stanowi kontynuację wieloletniego cyklu spotkań poświęconych miejscu chrześcijan w jednoczącej się Europie – poprzednia edycja w 2024 roku zgromadziła znamienitych gości, podejmując tematy wyzwań takich jak laicyzacja, migracje czy wojna na Ukrainie. Tegoroczne wydarzenie podejmie kolejne kluczowe pytania: Czy Europa jest bezpieczna? Jaką rolę odgrywa chrześcijańskie dziedzictwo we wspólnocie wartości naszego kontynentu? Odpowiedzi na te pytania będą wspólnie poszukiwać uczestnicy krakowskiego spotkania.

Samotna Europa – główne przesłanie konferencji. Organizatorzy wyjaśniają, że motyw „Samotna Europa” skłania do refleksji, czy w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej Europa pozostaje osamotniona i dokąd zmierza jako wspólnota. Wraz z zaproszonymi gośćmi z różnych środowisk będą zastanawiać się, w jaki sposób chrześcijanie mogą aktywnie uczestniczyć w procesach integracyjnych, przyczyniając się do przezwyciężania podziałów i wzmacniania jedności Europy. W obliczu narastających globalnych przemian oraz złożonych procesów społeczno-politycznych niezwykle istotne jest pogłębienie dialogu na temat fundamentalnych wartości, które kształtowały europejską tożsamość. – Wierzymy, że w dobie współczesnych kryzysów, takich jak konflikty zbrojne, polaryzacja społeczna czy erozja wartości, perspektywa chrześcijańska może wnieść cenny wkład w budowanie sprawiedliwego, solidarnego i pokojowego społeczeństwa – podkreślają organizatorzy konferencji.

Program konferencji obejmuje m.in.: cztery panele dyskusyjne, podejmujące aktualne i palące zagadnienia:

  • „Kryzys uniwersalnej koncepcji demokracji i praw człowieka” – dyskusja o współczesnych wyzwaniach dla podstawowych filarów zachodniej cywilizacji oraz poszukiwaniu sposobów, w jaki wartości chrześcijańskie mogą przyczynić się do ich odnowy i wzmocnienia.
  • „Co dla chrześcijan oznacza bezpieczna Europa?” – debata o bezpieczeństwie Europy, zarówno fizycznym, jak i duchowym, z perspektywy chrześcijańskiej etyki i nauki społecznej Kościoła.
  • „Si vis pacem… Czym dziś jest skuteczna obrona terytorium i wartości?” – analiza zagrożeń dla suwerenności i integralności Europy oraz roli moralnych i etycznych podstaw w kształtowaniu współczesnych strategii obronnych.
  • „AI i BigTech a procesy demokratyczne – szansa czy zagrożenie?” – rozmowa o konsekwencjach dynamicznego rozwoju nowych technologii dla społeczeństw demokratycznych oraz o etycznych aspektach ich wykorzystania w świetle chrześcijańskich zasad.

Tak szeroki zakres tematyczny ma umożliwić wielowymiarową refleksję nad społecznym i politycznym wymiarem chrześcijaństwa w dzisiejszej Europie. Organizatorzy są przekonani, że różnorodność podejmowanych tematów oraz wysoki poziom merytoryczny prelegentów stworzą unikalną okazję do pogłębionego dialogu i wymiany myśli.

Stałym i niezwykle uroczystym punktem programu konferencji jest Gala wręczenia Nagrody „In Veritate”. Nazwa nagrody nawiązuje do dewizy biskupiej patrona konferencji, bp. Tadeusza Pieronka – In veritate („W prawdzie”). Kapituła Nagrody „In Veritate” przyznaje to wyróżnienie osobom i instytucjom zasłużonym w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Uroczysta gala odbywa się w Galerii Sztuki Polskiej XIX i XX wieku w Sukiennicach (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), co nadaje wydarzeniu szczególnie podniosły charakter. Tegoroczna ceremonia wręczenia Nagrody odbędzie się 26 września 2025 r. o godz. 19:00 w Sukiennicach. Laureatami A.D. 2025 zostali: prof. Hans-Gert Poettering – przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009 oraz przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera w latach 2010-2018, a także Ján Figeľ – specjalny wysłannik UE ds. promowania wolności religii i przekonań poza granicami Unii oraz komisarz UE w latach 2004-2009.

Obaj laureaci to wybitne postaci europejskiej polityki, znane z zaangażowania na rzecz budowania Europy opartej na poszanowaniu godności osoby ludzkiej, prawa i wartości chrześcijańskich. Gala Nagrody „In Veritate” stanowi okazję do uhonorowania ich osiągnięć, a zarazem podkreśla ideały przyświecające konferencji.

Organizatorami konferencji są Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka, która kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez tego wybitnego duszpasterza i orędownika dialogu Kościoła z Europą oraz Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Przez wiele lat konferencja odbywała się pod hasłem „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, na czele jej komitetu organizacyjnego stał sam bp Tadeusz Pieronek. Od kilku lat – w odpowiedzi na nowe okoliczności życia publicznego i wewnątrz Kościoła – wydarzenie to kontynuowane jest w formule „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”, podkreślając szerszy, ekumeniczny wymiar refleksji.

Konferencja organizowana jest we współpracy z partnerami takimi jak Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, Delegacja Polska w frakcji EPL w PE oraz Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). Dzięki temu konferencja stanowi unikatową platformę dialogu, gromadzącą przedstawicieli różnych środowisk – od kościelnych i akademickich, po polityczne – w dyskusji nad obecnym stanem i przyszłością zjednoczonej Europy.

XXV Międzynarodowa Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej” odbędzie się 26–27 września 2025 roku w Krakowie, w hotelu Holiday Inn. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać formularz zgłoszenia (dostępny na stronie organizatora) na adres e-mail: zgloszenia@kosciol-europa.org.plPo weryfikacji zgłoszeń uczestnicy otrzymają imienne zaproszenie – informuje Rafał Budnik, prezes Fundacji im. bp. Tadeusza Pieronka, główny organizator konferencji.

Wszystkie sesje będą tłumaczone symultanicznie na język polski i angielski, co umożliwi udział gości zagranicznych oraz szerszej publiczności.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji przedstawicieli mediów, osoby działające w sferze publicznej, a także wszystkich zainteresowanych tematem roli chrześcijańskich wartości w jednoczącej się Europie. Wrześniowe spotkanie w Krakowie będzie okazją do pogłębionej refleksji nad przyszłością naszego kontynentu – w prawdzie, dialogu i jedności.

Patronat medialny nad wydarzeniem: Tygodnik Powszechny, Katolicka Agencja Informacyjna, Więź, Przewodnik Katolicki, Deon.

Strona wydarzenia – https://www.fundacjapieronek.eu/
Facebook – www.facebook.com/KosciolEuropa
YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCwsineuPYT04_38543o472Q

Share